Twój poradnik na temat terapii dożylnej witaminą C

O skutkach ubocznych stosowania witaminy C krąży w internecie wiele mitów i niedomówień. Spróbujmy je wyjaśnić.

Najczęściej wymieniane skutki uboczne to biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, zawroty i bóle głowy oraz wysypka.

Rzeczywiście mogą się one pojawić w przypadku długoterminowego, doustnego przyjmowania witaminy C w dawce powyżej 2000mg dziennie (tzw. przekroczenie progu tolerancji jelitowej).

Pacjenci z wrażliwym żołądkiem powinni buforować witaminę C, przyjmować np. askorsbinian sodu.

Z doświadczeń dr. Catharta i innych lekarzy wynika jednak, że około 80% ludzi dobrze toleruje duże dawki witaminy C.

Oponenci witaminy C podkreślają, że jako kwas może ona wywoływać choroby przyzębia, reagując z powierzchnią zębów.

Kwas askorbinowy obecny jest w jamie ustnej tylko przez chwilę podobnie jak napój gazowany np. Coca Cola, którą spożywamy. Kwas askorbinowy jest nawet słabszy od Coca Coli i zwykłe przepłukanie ust wodą, przywróci prawidłowy odczyn w jamie ustnej.

Witaminie C zarzuca się wywoływanie kamicy nerkowej, jednak nie ma na to żadnych dowodów. Nie do końca nawet wiadomo co sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Co więcej, kwas askorbinowy rozpuszcza zarówno kamienie fosforanowo-wapniowe, jak i kamienie struwitowe i choć nie wspomaga wydalania szczawianów, hamuje wiązanie się z nimi wapnia.

Tym niemniej pacjenci, którzy mają skłonność do tworzenia kamieni, chorują na hemochromatozę lub chorobę Von Gierke – powinni być szczególnie monitorowani.

Pojawiają się czasem artykuły o mutagenności witaminy C, ale wszystkie stanowią wyłącznie niepotwierdzone hipotezy.

Podczas stosowania terapii witaminą C niegroźnym skutkiem ubocznym jest wystąpienie niewielkiej hipoglikemii. Stan ten można łatwo opanować jedząc niewielki posiłek przed lub w trakcie trwania wlewu.

U niektórych pacjentów może pojawić się drżenie mięśni na skutek spadku poziomu wapnia.

Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ witamina C ma właściwości moczopędne.

Podsumowując, mimo wszystko witamina C to jeden z najbezpieczniejszych środków jaki może przepisać lekarz. Nigdzie nie ma chociażby jednego przypadku śmierci spowodowanej przedawkowaniem witaminy C.

Chociaż wielu przeciwnikom witaminy C trudno się z tym pogodzić, nie ma także żadnych badań, które potwierdzałyby toksyczność witaminy C.